“Finance is overal” – over het belang van financieel inzicht voor leidinggevenden

Finance, tax & accounting

In veel organisaties groeit de complexiteit sneller dan de financiële kennis van hun leidinggevenden. Daardoor worden beslissingen soms genomen zonder zicht op de financiële impact, wat risico’s met zich meebrengt die perfect vermeden kunnen worden. Een basisinzicht in cijfers maakt niet alleen betere keuzes mogelijk, maar versterkt ook de samenwerking tussen teams.

Financieel management behoort vaak niet tot de standaard skillset van leidinggevenden, en dat kan bedrijven – vaak ongewild – verzwakken, zeggen financieel experts Peter Manet en Ludo Lambrechts. “Hoe hoger je stijgt op de carrièreladder, hoe belangrijker het wordt om het financiële verhaal van je bedrijf of organisatie te begrijpen. Want hoe je het ook draait of keert: uiteindelijk gaat het altijd om de centen.”

Door een gebrek aan financiële kennis gaat er letterlijk veel business verloren, merken Manet en Lambrechts in de praktijk. Dat is niet alleen zonde, maar ook onnodig. Een beetje financieel inzicht doet wonderen voor je dagelijkse functioneren, en moeilijk is het volgens de trainers helemaal niet. Lambrechts: “Mensen schatten die drempel veel hoger in dan hij werkelijk is. Maar wie zich eenmaal in de wereld van balansen en resultatenrekeningen heeft gestort, ontdekt snel de voordelen van gedegen financieel management.”

‘Daar hebben we toch onze financiële collega’s voor?’

Ludo Lambrechts: “Het is een misverstand dat financials – op zichzelf – een bedrijf financieel beter kunnen maken. Als ik als bedrijfsleider mijn cashpositie niet op orde heb, komt dat misschien doordat de commerciële mensen geen goede afspraken maakten over betalingstermijnen, of omdat de backoffice onvoldoende opvolgt of debiteuren wel betalen. Daar kan mijn boekhouder niets aan veranderen.”

Peter Manet: “Als de sales- of marketingafdeling beslist om iedereen 5% korting te geven, beseft men vaak totaal niet wat de impact is van zo’n kortingspolitiek op de bedrijfsresultaten. Veel bedrijven hebben onderaan de lijn helemaal geen 5% over. Zo’n korting doet je omzet inderdaad stijgen, maar de impact op het resultaat is vaak dramatisch. Velen zien niet in dat ze, als de prijzen gelijk waren gebleven, evenveel winst hadden gemaakt én geen financiële risico’s hadden genomen.”

Welke financiële risico’s worden door non-financials vaak over het hoofd gezien?

Peter Manet: “Het kosteninzicht van veel professionals is minder goed dan ze zelf denken. Men probeert goed bezig te zijn door op lange termijn te denken, maar ook kortetermijnwinstgevendheid is cruciaal voor een financieel gezonde onderneming. Contributiedenken is vaak een sterke aanpak voor kortetermijnbeslissingen, maar veel non-financials kennen deze methode niet omdat ze onvoldoende zicht hebben op het onderscheid tussen vaste en variabele kosten.”

Ludo Lambrechts: “De afgelopen twintig jaar heb ik verschillende jonge, potentieel sterke bedrijven failliet zien gaan. Het probleem? Mensen kennen hun balans eigenlijk niet en reduceren het financiële stuk vaak tot enkel de resultatenrekening. Een te snelle groei doet veel starters de das om, omdat de effecten van de behoefte aan werkkapitaal schromelijk worden onderschat.”

Wat heb je aan financieel inzicht in de dagelijkse praktijk?

Ludo Lambrechts: “Mijn onderdeel in deze training gaat voornamelijk over financieel management, met als basis ‘Financial accounting’. Neen, we leiden hen zeker niet op tot boekhouders. We starten vanuit een financieel basismodel (balans, resultatenrekening, cashflow) en verduidelijken het jargon om daarna te spreken over mogelijke verbeteringspistes: werkkapitaalbeheer, kostenbeheersing … De volledige organisatiecomplexiteit wordt uiteindelijk vertaald in cijfers.”

Peter Manet: “Mensen met beter financieel inzicht hebben een oneerlijk voordeel ten opzichte van wie dat inzicht niet heeft. Ze staan zowel op het werk als privé sterker. Dit besef is mijn drijfveer om mensen te helpen financieel stevig in hun schoenen te staan.”